Životopis
Akong Tulku Rinpočhe vyrůstal do svých 20 let v Tibetu jako reinkarnovaný lama. Od dětství studoval tibetskou medicínu. Úplný přenos Kagyu linie obdržel od Sečchen Kongtrul Rinpočheho a svůj duchovní výcvik zakončil pod vedením J.S. 16. Gyalwa Karmapy, který mu rovněž udělil titul doktora tibetské medicíny.
V roce 1959 musel uprchnou do Indie. Tam se stal jednou z klíčových postav, které vedly školu pro mladé reinkarnované lamy. V letech 1963-67 pobýval v Oxfordu ve Velké Británii, kde se učil anglicky. Od té doby seznamuje Západ s tibetskou kulturou a náboženstvím.
V roce 1967 začal pracovat na Kagyu Samye Lingu (*) - tibetském klášteru ve Skotsku. Společně s Chögyam Trunpa Rinpočhem se tak stali prvními zakladateli tibetského buddhistického centra mimo Asii. Navštěvníci z celého světa se tak mohou seznámit s jedinečnou kulturou Tibetu i jeho náboženstvím. V letech 1975 a 1977 návštívil Samye Ling i J.S.16. Gyalwa Karmapa. Pod jeho vedením Dr. Akong Tulku rozběhl v Samye Lingu tradiční tříleté meditační ústraní a zahájil výstavbu buddhistického chrámu v tibetském stylu, který slouží i jako museum.
Za dobu trvání Samye Lingu vzniklo mnoho dceřinných center po celé Evropě a také v Africe. Zájem mnoha terapeutů a lékařů o tibetskou medicínu a buddhistickou psychologii vedl Akonga Rinpočheho k vytvoření Tara Rokpa terapie.
Dr. Akong Rinpočhe je zakladatelem organizace ROKPA, která se zabývá charitativní činností. V Tibetu Rokpa zabezpečuje základní zdravotní péči, vzdělání a další věci, které pomáhají pozvednout život v odlehlých venkovských oblastech. Tímto způsobem může také Západ přispět k zachování obrovského kulturního a duchovního dědictví Tibetu a zároveň pomoci tamním obyvatelům.