Mantak Chia
Životopis
Autor této knihy, Mantak Chia, se narodil v Thajsku 4. dubna roku 1944. Když mu bylo šest nebo sedm let, naučil se během prázdnin od buddhistických mnichů „sedět a zklidnit mysl". Tím není řečeno, že jako dítě byl pasivní a klidný. Ve skutečnosti naopak během svých studií na střední škole v HongKongu vynikal v lehkoatletických disciplínách. V té době se naučil tradiční thajský box a setkal se s mistrem Lu, který ho naučil tchaj-ťi-čchůan. Krátce poté ho mistr Lu seznámil s aikido, jógou a dalšími druhy tchaj-ťi. Ke znalosti esoterických praktik se však dostal teprve, když mu bylo osmnáct let a vrátil se do Thajska. V té době ho jeho starší spolužák Čeng Siie-sue, student u I Enga, naučil taoistické esoterické praktiky až ke stupni spojení Člověka a Nebe.
Když mu bylo dvacet let, studoval mistr Chia u mistra Meugi v Singapuru, a ten ho naučil kundalíní jógu a buddhistickou dlaň. Pomocí buddhistické dlaně byl brzy schopen odstranit blokády, které bránily proudu životní síly ve vnitřních orgánech, a byl schopen vytahovat studenou, vlhkou či nemocnou energii z pacientů, kteří přišli navštívit jeho mistra, čímž jim navracel zdraví. Mladý Mantak Chia však pociťoval, že kundalíní jóga vytváří příliš mnoho tepla a mohla by být nebezpečná, a proto ji později kombinoval s prvky taoistických praktik, které měly ochlazující účinky.
Později, když mu bylo dvacet, se setkal s mistrem Pan Ju, který vytvořil syntézu z taoistického, buddhistického a čchanského učení, a studoval u něj. Rovněž studoval u mistra Čeng Jao-lunga, který vytvořil nový systém kombinací thajského boxu a kung-fu. Od mistra Čeng Jao-lunga se naučil šaolinskou tajnou metodu vnitřní síly, stejně jako metodu železné košile, nazývanou „čištění kostní dřeně a obnova šlach". Od mistra Pan Ju se naučil obměnu kundalíní a „ocelové tělo", techniku, o níž se říká, že chrání tělo před rozkladem. Mistr Pan Jú stále žije a provozuje praxi v Hongkongu, kde léčí pacienty tím, že jim předává svou životní sílu. Aby lépe pochopil mechanismus, který se skrývá za touto léčivou energií, studoval Chia po dva roky západní medicínu a anatomii.
Ačkoli mistr Chia dosáhl v této oblasti mnohých úspěchů, pracoval jako manažer společnosti Gestetner v Thajsku, kde měl na starosti prodej ofsetových strojů. Byl velmi dobře obeznámen s kopírovacími stroji a tiskárenským zařízením. Je možná jediným taoistickým mistrem na světě, který má v obývacím pokoji počítač. Je také ženat a má syna. Jeho žena Maneewan pracuje jako zdra-volní technička. Stručně řečeno, je živoucím důkazem toho, že jeho cvičení je velmi těsně spjato s každodenním životem a usiluje o jeho obohacení, aniž by bylo nutné odejít ze společnosti a volit život poustevníka.
Hlavní hnací silou Chiova záměru bylo odejmout učení tajemnost mysticis-mu, zbavit ho řady nesmyslných rituálů, sil, jimiž bývá obdařen guru, a spoléhání se na věci z jiného světa či magické záležitosti. Místo toho nám chce představit zcela jasný, plně předvídatelný fungující model, který by mohl být považován za vědecký nástroj pro práci s energetickými systémy. Doufá, že časem povede k technickému rozvoji, který by mohl sloužit k urychlení či zjednodušení prostředků, s jejichž pomocí k tomuto pokroku dochází. S těmito nadějemi vyzývá členy lékařské komunity, aby zkoumali to, co jim nabízí. Dnes již existují lékaři, právníci a programátoři, kteří si sami na sobě ověřili blahodárné účinky, které metody mistra Chia mohou poskytnout. Je na nich a na vědeckých společnostech, aby se k němu připojili a spolupodíleli se na jeho celoživotním poslání, kterým je překlenout propast mezi rozumem a duchem, myslí a tělem, vědou a náboženstvím.