72%

Hus a Chelčický

978-80-7252-506-5
978-80-7252-506-5
Autor:
Podtitul:Příběh jejich doby
Jazyk (původní knihy):Jazyk vydání čeština čeština
Zkuste koupit knihu na KOSMAS.czPřidat komentářPřidat recenziPřidat odkazPřidat obálkuPřidat inzerát na knihu do bazaru

Obsah

Nikdo nepochybuje, že nejdramatičtější období českých dějin bylo 15. století. Čeští univerzitní učenci se tehdy pokusili o nápravu katolické církve. Dva z nich, Jan Hus a Jeroným Pražský, skončili na hranici jako kacíři. V Čechách vybuchl požár násilí, jehož příčiny vysvětlovala každá doba po svém. Naši pradědové se učili o boji Čechů s Němci, naši rodiče o revoluci nejchudších vrstev. Pravda však byla jiná a tato kniha se ji pokusí vyložit co nejsrozumitelněji. Vstupte s námi do doby vrcholného středověku: poznáte dobu vlády Václava IV. a Zikmunda, seznámíte se s životem na pražské univerzitě. Prožijete hlavní události husitských válek: pražskou defenestraci, křižácké výpravy proti Čechům, bitvy svedené Janem Žižkou i Prokopem Holým, jednání husitů na koncilu v Basileji i nástup Jiřího z Poděbrad na český trůn. Krok za krokem budete sledovat, jak snadno se ušlechtilé myšlenky snadno zvrátí ve všeobecné násilí.
V této krvavé době však žil v Čechách člověk, jenž násilím opovrhoval. Jeho spisy ovlivnily slavné muže, jakými byli například L. N. Tolstoj nebo Mahatma Gándhí, které dnes zná celý svět. Zato jméno jejich inspirátora, zemana Petra Chelčického, zná jen málokdo. Tato kniha vás s jeho myšlenkami seznámí.

978-80-7252-506-5
978-80-7252-506-5
Nakladatel:Práh
ISBN:978-80-7252-506-5
EAN:9788072525065
Termín:
Pořadí vydání:1.
Jazyk:Jazyk vydání čeština čeština
Rozsah (počet stran):104
Formát (výška x šířka):235 x 195 mm
Vazba:vázaná
Materiál:kniha

Anotace

Blížící se šestisté výročí upálení Mistra Jana Husa v Kostnici, po němž následovaly další posvěcené vraždy údajných „kacířů“, připomene jednu z hrdých kapitol české historie. Za vlády posledních dvou Lucemburků, slabochů neschopných čelit tlakům v donedávna slavném koutu Svaté říše římské, se poměry vyhrotily natolik, že klatby a nepokoje byly na denním pořádku. Kazatel Jan, usilující o návrat pokřivené církve k hodnotám vysloveným v evangeliích, i zeman Petr Chelčický, téměř zapomenutý zastánce myšlenky nenásilí, však narážejí jak na pragmatismus církve, tak na štěpení rozezlených husitů. Dramatické události, které jejich učení v následujících desetiletích vyvolalo, komentují dvoustrany knihy textovými vstupy i komiksovými stripy, hrubě tesanými jako středověká zášť zahraničních nepřátel. Autorčin příběh husitského vzmachu, vylíčený ve všech stadiích revoluce a vnitřních sporů, patří k nejlepším adaptacím této látky pro školní mládež. Výklad je působivý nejen hloubkou záběru, ale především proto, že se vypravěčka zbavila téměř všech průvodních didaxí a důležité sděluje i obrazem.