Obsah
Sejček. Námětem této balady je pověra, podle které věští sejček smrt. Otec konejší dítě, které vidí sejčka. Sejček tíží dítě svým pohledem i hlasem, všechno odhánění a plašení je ale marné. Sejček se svým skřekem ubohé duše nakonec přeci dovolá.
Královna plesu. Dívka šla na ples a těšila se, že ji zvolí královnou plesu. Šla a její přání se nakonec také splnilo. Zvítězila díky svojí kráse, i když neměla žádné drahokamy, šperky ani cenné ozdoby. Po prohlášení jí dají na hlavu vavřínový věnec. Dívka odchází domů a usíná, v noci má ale spoustu snů. Matka se ráno dozví o poctě, které se její dceři dostalo, a jde ji vzbudit. Její buzení je ale již marné, dcera zemřela ve spánku pod tíhou snů.
Sázka. Starý Krejza se se sousedy vsadil, že v noci půjde na hřbitov a přinese odtamtud lebku a hnáty. Neustále se vychloubá a vůbec si nevšímá toho, že sousedé jsou vystrašení a odrazují ho od toho. Krejza se sebral, šel na hřbitov a za chvíli se vrátil i s kostmi. Sousedé s ním uzavřeli novou sázku a řekli mu, aby kosti odnesl také zpět tam, odkud je vzal. Krejza souhlasil a vydal se opět na cestu na hřbitov. Náhle však k němu přistoupil kostlivec – duch mladého hocha. Kostlivec mu řekl, že kosti, které vzal na hřbitově, patřily jeho milé. Krejza pak musí kostlivce nést na svých zádech až na hřbitov. Kostlivec ho stále pobízí k rychlejší chůzi, ale Krejza je už zcela vyčerpaný. Nakonec pod tíhou kostlivce padne na zem a zachrání ho teprve kokrhání kohouta druhý den ráno. Duch – kostlivec se vrátí do svého hrobu a Krejzu sousedé najdou ráno polomrtvého mezi hroby.
Stráž mrtvých. Pochovali mladého hocha. V noci musel tento hoch stát na hřbitově na stráži do doby, než přijde nový člen do řad kostlivců. Stojí a stýská se mu op milence, která mu slíbila lásku až za hrob. Zoufale ji volá a také se dočká – za chvíli zazvoní umíráček a milá jde za ním.
Bláznivý Janoušek. Stařec Janoušek chodí po vesnici a mladí si z něj dělají legraci a křičí na něj, že je blázen. Janouška jednou neustálé pokřikování rozruší tak, že začne vyprávět o svém životě. Měl syna, kterého velice miloval, vše obětoval proto, aby syn mohl studovat. Syn se stal pánem, otec žebrákem. Když jednou otec potřeboval pomoc, přišel za synem, ale ten ho vyhnal. Dělal že ho nezná a nechal ho vyhnat psy. Od té doby už na Janouška nikdo nepokřikoval.
Tambor. Z města jdou vojáci a cestu jim zpříjemňuje tambor. Jemu samotnému je ale ze všech nejhůř, protože ve městě zanechal svou milenku a nevěří, že se s ní ještě někdy setká.
Javorové housle. Hoch se zamiloval do dívky, ta se ale dala přesvědčit jiným a šla s ním k oltáři. Byla svatba a pozvali i houslistu, aby hosty obveselil. Poprvé zahrál krásně a všichni tančili a bavili se. Když zahrál podruhé, poznala v něm nevěsta svého bývalého milence a zděsila se. Když zahrál potřetí, nevěsta padla k zemi mrtvá.
Frajtr Kalina. Frajtr Kalina se vychloubá, že svou statečností vyniká i nad Bonaparta. Byl totiž jednou v boji a statečně se bil, mohl dokonce zabít i samotného Bonaparta. Už na něj mířil, když ho zadržel jeho poručík a vzbudil v něm soucit. Bonapart dal za to Kalinovi řád a byl mu do smrti vděčný.
více »»
Žánr a kategorie knihy Balady a romance